Skompletowanie wyprawki dla szczeniaka wydaje się całkiem łatwym zadaniem, w końcu każdy z nas jest sobie w stanie wyobrazić co będzie potrzebne. W poniższym artykule postaramy się jednak usystematyzować naszą wiedzę, aby było to jeszcze łatwiejsze.

Poniżej wyszczególniliśmy wszystkie najważniejsze kategorie produktów i akcesoriów potrzebnych naszym szczeniakom. Lista została ułożona według ważności, w końcu nie wszystko trzeba mieć od pierwszego dnia.

 

Karma dla szczeniaka  

Karma dla szczeniąt to podstawowy produkt o jaki musimy zadbać. Jeśli bierzemy psa od hodowcy lub ze schroniska to na początek możemy dostać trochę karmy którą już nasz szczeniak zna i lubi – wykorzystajmy ją w pierwszym okresie adaptacji w nowym miejscu zamieszkania.

Szczenięta mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, które są bardzo uzależnione od wielkości psa. Musimy pamiętać że szczeniaki ras dużych będą miały inne potrzeby niż szczenięta ras małych - pamiętajmy o tym podczas wyboru karmy.

 

Karma dla szczeniąt ras małych

Karma dla szczeniąt ras średnich

Karma dla szczeniąt ras dużych


Karmienie szczeniąt

Miski na karmę i wodę – co wybrać?

Podczas wyboru misek weźmy pod uwagę, że szczeniaki to takie psie dzieci, więc będą poruszały się w sposób bardziej niezdarny oraz będą chciały się bawić wszystkim co się wokół nich znajdzie.

Zalecamy zakup misek cięższych, które będą bardziej stabilne i trudniej będzie je przewrócić. Alternatywą dla ciężkich misek mogą być też specjalne silikonowe maty i podkładki pod miski, dzięki którym miski będą bardziej stabilne.

Legowisko

Wybierzmy coś taniego. W pierwszym okresie swojego życia szczeniaki lubią sikać tam gdzie akurat śpią czy stoją.

Jako pierwsze posłanie proponujemy wybrać legowisko lub matę która będzie łatwa do czyszczenia lub takie posłanie do którego będziemy mogli włożyć maty higieniczne ułatwiające sprzątanie i naukę higieny psa.

legowisko dla szczeniąt

Smycze, szelki, obroże i adresówki

Wybór szelek, obroży i smyczy to sprawa bardzo indywidualna i w dużym stopniu zależna od wielkości i temperamentu naszego psiaka.

Jako pierwszą (gdy nasz szczeniak jest jeszcze malutki) możemy użyć zwykła zwijaną smycz, da ona mu sporo swobody podczas poznawania świata. Pamiętajmy jednak, że jeśli pies jest duży może taką smycz łatwo zerwać (w takim przypadku lepiej kupić coś innego dostępnego na rynku)

Szelki czy obroża? Najlepiej sprawdzić oba rozwiązania (można pożyczyć od kogoś znajomego, sprawdzić i wybrać co nam najbardziej odpowiada – nie musimy od razu kupować wszystkiego co oferuje rynek).

Zachęcamy do zakupu adresówki. Jest to tani gadżet, a bardzo przydatny gdy nam pies ucieknie, lub w zabawie pobiegnie w bliżej nie określonym kierunku – dzięki niemu odnalezienie psa może być dużo łatwiejsze.

smycze

Akcesoria higieniczne

Okres gdy pies jest jeszcze mały, to dobry czas aby przyzwyczaić go do higieny. W tym czasie dużo łatwiej nam będzie „namówić” psa do kąpieli, obcięcia pazurów czy strzyżenia. Wykorzystajmy ten czas dobrze.

Akcesoria do transportu szczeniaka

W pierwszym okresie swojego życia szczeniaki wymagają zwiększonej uwagi weterynarza, co będzie skutkowało koniecznością dość częstych transportów.

Do przewozu psów możemy użyć specjalnych transporterów (dedykowane raczej małym pieskom), jak i pasów bezpieczeństwa do samochodu i legowisk samochodowych.

Podczas wyboru takich akcesoriów warto się zastanowić co nam się przyda w przyszłości, bo nasz szczeniak za jakiś czas dorośnie (zastanów się czy nie warto kupić coś z myślą o przyszłych wspólnych podróżach?).

 

Zabawki

Szczeniaki będą bawić się wszystkim co znajdą, bo to w końcu psie dzieci. Jedną z popularnych i lubianych zabawek są buty (koniecznie wyjściowe 😉).

Na rynku oczywiście znajdziemy wiele innych zabawek które potencjalnie mogą zastąpić buty czy nasze pantofle. Do wyboru są m.in sznury, pluszaki, piłki, patyki czy dla starszych szczeniąt frisbee.

Drogi czytelniku zastanów się co może ucieszyć Twojego psiaka i poeksperymentuj.