Wiosna i lato to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a wraz z nią także kleszcze oraz pchły . I niestety cokolwiek zrobimy, niemożliwe abyśmy w 100% ochronili nasze psy przed spotkaniem z kleszczami lub pchłami.

Od wielu lat na rynku pojawia się wiele odmian preparatów które w mniejszym lub większym stopniu odstrasza pchły i kleszcze. Wybory środków zapobiegających pchłom i kleszczom obejmują m.in:

Ukąszenia kleszczy

Kleszcze mogą powodować infekcje, ropnie, paraliż, a nawet śmierć. Ponadto kleszcze są przyczyną kilku wyniszczających chorób , w tym  boreliozy , czy anaplazmozy (najczęściej przenoszona przez kleszcza pospolitego) . Nie ma niestety szczepionek na większość chorób odkleszczowych, którymi  mogą zarażać się psy. 

 

Leczenie chorób pochądzących od kleszczy jest długotrwałe i może być bardzo kosztowne, dlatego w okresie występowania kleszczy, oprócz stosowania środków zapobiegawczych, bardzo ważne jest po każdym spacerze sprawdzić psa pod kątem obecności kleszczy - choroby odkleszczowe przenoszą się na ogół w okresie 12-36 godzin po ukąszeniu.

W przypadku wątpliwości co możesz podać swojemu psiakowi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.