Dobermany to psy które swoje początki mają w Niemczech, a ich nazwa pochodzi od nazwiska twórcy Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Psy te charakteryzują się eleganckim wyglądem i atletyczną budową ciała.

 

Dzięki swojemu dostojnemu wyglądowi i doskonałej motoryce stanowią zarówno wspaniałą wizytówkę dla swojego właściciela, jak i postrach dla potencjalnych intruzów.
Doberman - charakterystyka - wzorzec FCI

Charakter

Doberman to przede wszystkim pies obronny, wiec w jego naturze jest bronić innych (czyt. szczególnie swojego jedynego pana). Z tego też względu należy te psy od najmłodszych lat socjalizować i uczyć posłuszeństwa.

Dobermany to psy które dysponują sporą dawką energii, jest to rasa „pracująca” którą cieszy wysiłek fizyczny. Jeśli Twój pies niszczy Ci obejście lub mieszkanie to prawdopodobnie ma za dużo energii, którą musi gdzieś rozładować. W takim przypadku dobrym pomysłem będą zabawy z psem, psie sporty lub bardziej intensywna tresura.

 

Zdrowie

Problemy zdrowotne są poważnym problemem dla Dobermana. Niestety problemy kardiologiczne regularnie skracają życie tej rasy - niektórych z nich można uniknąć, wybierając renomowanego hodowcę, który poważnie traktuje genetykę w swoim programie hodowlanym.

Dobermany często borykają się ze schorzeniami bioder, dodatkowo są narażone na  problemy z oczami czy tarczycą. Są również podatne na zaburzenie neurologiczne, które powoduje charakterystyczny chwiejny chód.

 

Pielęgnacja

Aby utrzymać Dobermana w idealnym stanie, dobrze jest wdrożyć kilka rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych tj.  czyszczenie uszu, przycinanie paznokci czy pielęgnacja sierści.

Podczas pielęgnacji psa należy używać tylko sprawdzonych preparatów które są dedykowane dla psów, oraz co ważniejsze zrobić to w sposób zapewniający bezpieczeństwo Twojego pupila - najlepiej skonsultować sposób pielęgnacji z lekarzem weterynarii.

 

Odżywianie

Dobermany wymagają wysokiej jakości żywności, w postaci karmy która będzie lekkostrawna i smaczna. Głównym składnikiem powinno być mięso z kurczaka, wołowiny lub jagnięciny. Podczas karmienia należy jednak pamiętać, że psy takie jak dobermany potrzebują w swojej diecie także produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż lub słodkie ziemniaki.

Dobermany wymagają wysokiej jakości karmy którą możesz kupić w każdym sklepie zoologicznym.  Pamiętaj także, że dieta powinna być dopasowana do wieku Twojego psa.

W przypadku jakiś pytań lub wątpliwości dotyczących karmienia pamiętaj, że możesz zapytać swojego weterynarza co najlepiej podać swojemu psu do jedzenia.

 

Szkolenie

Dobermany należą do psów bardzo inteligentnych, a zarazem chcących się uczyć. Bardzo szybko tworzą skojarzenia między poleceniem, pożądanym działaniem a konsekwencją (dostaniem smakołyka). Tresura tego psa na pewno sprawi wiele przyjemności swoim właścicielom.

 

Doberman a dzieci

Dobermany to raczej psy neutralne dla dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o domowników. Pamiętajmy jednak, że to psy „jednego pana” wiec dla bezpieczeństwa lepiej nie pozostawiać obcych dzieci (takich których pies nie zna) bez opieki.