Wielu z nas chcąc sprawić przyjemność swojemu czworonogowi ma pokusę aby podać mu jedzenie które sami lubimy jeść, niestety nie jest to dobry pomysł. Poniżej znajdziesz listę produktów które powszechnie znajdują się w naszych domach, a jednocześnie stanowią duże zagrożenie dla zdrowia naszych psiaków

 

 1. Kakao i Czekolada

Kakao i czekolada (zwłaszcza czarna) zawierają organiczny związek chemiczny zwany Teobrominą który jest bardzo szkodliwy dla psów. Teobromina powoduje u psów m.in. zaburzenia układu krążenia jak i zaburzenia układu nerwowego.

Zjedzenie dwóch tabliczek czekolady dla psa ważącego ok 25 kg może okazać się śmiertelne

 

Zawartość teobrominy w czekoladzie:

- czekolada gorzka ~ 10 g/kg

- czekolada mleczna ~  5 g/kg


Zamiast czekolady wybierzmy lepiej zdrową przekąskę lub jakąś dobrą mokrą karmę.

 1. Cukier i słodziki (ksylitol)

Jedną z bardziej niebezpiecznych substancji jaką przez przypadek w postaci ciast, ciasteczek czy cukierków możemy podać swojemu psu jest popularny ksylitol (słodzik), który jest powszechnie używany jako zamiennik cukru.

Ksylitol powoduje u psów uszkodzenie wątroby, jak i problemy z poprawnym funkcjonowaniem trzustki.

Natomiast nadmierne spożywanie cukrów może doprowadzić nasze psiaki do otyłości, chorób serca czy stawów.

 

 1. Winogrona i rodzynki

Do dziś nie wiadomo która z substancji zawarta w winogronach i rodzynkach szkodzi naszym psom, lecz niestety na podstawie obserwacji mamy pewność, że nie są to produkty jakie powinien jeść nasz pies. Ilość winogron która może doprowadzić do zatrucia oczywiście zależy od wielu czynników tj. ogólny stan zdrowia naszego psa czy jego waga.

Objawy zatrucia pojawiają się na ogół się do kilku dni po zjedzeniu winogron lub rodzynek.

 

 1. Gotowane i pieczone kości

Kolejną potrawą jaką należy unikać są przetworzone w obróbce cieplnej kości.

O ile surowe kości mogą przynieść dużo radości i dostarczyć niezbędnych składników naszym czworonogom (zwłaszcza te pokryte częściowo mięsem), tak ugotowane już mogą stanowić dla nich zagrożenie.

Co jest złego w gotowanych kościach? Gotowane lub pieczone kości stają się bardziej kruche i łamliwe, co może spowodować odłamanie się ich kawałka i zranienie lub uszkodzenie przewodu pokarmowego naszego psa.

 

 1. Inne produkty szkodliwe dla psów

Oprócz wymienionych powyżej produktów istnieje jeszcze wiele innych na które należy zwrócić szczególną uwagę. Poniżej lista produktów których także nie należy dawać psom do jedzenia, gdyż ich podanie może spowodować poważne choroby a nawet śmierć.

 • Białko surowych jaj,
 • Gorczyca,
 • Wędliny i inne sztucznie preparowane produkty mięsne,
 • Karma dla kotów,
 • Surowa ryba,
 • Orzechy makademia,
 • Rabarbar,
 • Pestki jabłek,
 • Kiełkujące ziemniaki

 

Zbilansowana dieta

Wszystkie z powyższych substancji i produktów w mniejszym lub większym stopniu szkodzą naszym psiakom, więc jak chcemy zrobić przyjemność naszemu psu wybierzmy przekąski które on lubi, a zarazem będące bezpieczne dla jego zdrowia. Zamiast czekolady wybierzmy przysmaki lub po prostu suchą lub mokrą karmę dostosowaną do potrzeb żywieniowych naszego psa.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii jaką karmę wybrać dla swojego psa